Ekologický optimismus

3. května 2007 v 15:56 | Jiří
Na základy ekologie máme letos ing. Františka Urbana, kterého lzeoznačit jako zapřísáhlého ekologického optimistu. Dnes nám na hodině pravil krásnou větu: "Nebuďme takoví egocentrici a nemysleme si, že za globální oteplování mohou lidé." Ano, samozřejmě tu je onen skleníkový efekt, na kterém svůj obrovský podíl lidé mají, ale za viníky oteplování planety je označit nelze. Urban tvrdí, že zkrátka přichází teplé období. Historie jich zná mnoho, a není to ani tak dávno, zhruba v desátém století, kdy jedno z nich umožnilo kolonizaci střední a severní Evropy. Oteplení mělo za následek možnost pěstování obilí i v dalece severních oblastech, než jen kolem Středozemního moře. V legendě o svatém Václavovi se vypráví jak Václav sází vinnou révu pod pražským hradem, dříve by to nikoho nenapadlo, pomrzla by. Dokonce středověk byl ještě teplejší, než "naše doba", průměrná teplota byla o tři až čtyři stupně vyšší, než nyní.
Letošní zima a jaro byly prý jen anomálie, kterých bylo kdysi také jako máku. Kosmova kronika vypráví, že na svatého Jana (nepletu-li se, tak je to v polovině června) nastaly ukrutné mrazy, napadly tři metry sněhu a potoky zamrzly až na dno. Dokonce snad v Želině u Kadaně měla v červenci r. 1911 (rokem si nejsem jistý) zmrznout matka se svým dítětem v nenadálé sněhové vánici.
Jediní, kteří se prý nemusí oteplování příliš obávat, jsou podle Urbana Holanďané, ti už své hráze mají a jen je zvýší o padesát centimetrů. Hůře na tom budou ti, kteří žádné hráze nemají ...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markéta Markéta | 7. května 2007 v 17:35 | Reagovat

Tak to by mě opravdu potěšilo, kdyby lidi nemohli tak úplně za všechno... ono je fakt asi blbost si myslet, že v létě musí být 28 stupňů a v zimě něco pod nulou a čekat, že to takhle musí být každý rok (i když zmrznout v červenci ve vánici by mě stoprocentně zaskočilo). Takže děkuji ing. Urbanovi (a Jirkovi) hnedka jste mi trochu odlehčili od globální odpovědnosti :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama