Byl Neruda macho?

16. května 2007 v 14:15 | Terezka
V souvislosti s načítáním literatury pro svou bakalářské práci si neodpustím citovat z Nerudových Arabesek:
"Ale krása je, krása! Což chcete snad u našich děvčat vzdělanost najít? Divím se vaší naivnosti! Já jí nikdy nehledal, a proto jsem se také nikdy o jejich nevzdělanost neurážel!"
"Ale špaček ještě nehvizdá, jen skáče, a žere mně z ruky mouchy, nad čím je moje posluhovačka, před kterou se plaší, celá uražena. Potřebuje moc much, musím pořád chytat. Rád to dělám, ale namáhá to. Jakpak abych si začasté pozval společnost přátel. Nebo abych se oženil. Žena by si mohla ráno přivstat a chytat mouchy. Pak by mne alespoň na posteli neštípaly. Musí být příjemno, být ženat."
"Nevinnost je prý perla, proto ji také ocet skutečného života snadno rozpustí. Nevinnost ustupuje lásce, děvče může k nevinnosti být tedy jen v poměru přátelském; přátelství ale bývá u dívek ihned intimní až k náruživosti, proto také netrvá dlouho."
"Kvůli občanským náhledům je mně nevinnost dívčí svata, rovněž manželství, ač na první (v klášterním pojmu) nekladu zvláštní váhy a druhé mám jen za smutnou při našich poměrech nutnost. Nikdy jsem neprosil o lásku."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J-Lo J-Lo | Web | 16. května 2007 v 23:27 | Reagovat

S prominutím, to je také zajímavé, že Marie Sklodowská Curie, první profesorka v profesorském...ehm... na pařížské Sorboně...se taky starala o domácnost...

2 Jiří Jiří | 17. května 2007 v 11:28 | Reagovat

Já na tom nevidím nic zajímavého. Myslím, že je to naprosto v pořádku :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama