Říjen 2006

Nikdo nám o tom nic neřekl

31. října 2006 v 12:52 | Terezka
Hm. Máme zajimavý předmět. Starší česká literatura. Nehledě na to, jak moc je či není česká, je to objevné - četli jste si už v Dalimilově kronice? A co takhle Kristiánova legenda nebo Verše o utrpení svatého Vojtěcha? Řeknu Vám, je to sousto. Nebo lépe soustíčko. Delikátní a musí se umět vychutnat.
Ale nemůžu se zbavit pocitu, že nám o tom nikdo nic neřekl ani na základce ani na střední -samozřejmě nepočítám takové ty žvásty o tom, že Dalimilova je první česky psaná kronika, že je ve verších atp. atd., ale řekli nám to skutečně podstatné?

Jistota?!

31. října 2006 v 12:47 | Terezka
Byla to cesta, na kterou se nezapomíná. A nezapomíná se ani na to, jak osmiletá cikánská holčička s vlasy ostříhanými na kluka a s naprostou jistotou v očích říká:
JE TO TAKHLE. PANKÁČI CHRÁNI DĚTI I LIDI. SKINI ZABÍJÍ.

Mezinárodní dny

31. října 2006 v 12:06 | Jiří
Jsou různé věci, pro které se můžeme trápit. Nešťastná láska, šťastná láska, štěstí někoho jiného (To mi připomíná myšlenku, kterou jsem četl v posledním čísle Instinktu, kde se říká, že typický český sedlák přece netouží po tom, aby měl stejně krásného koně jako jeho soused, ale přeje si, aby ten sousedův chcípnul. ) a trápit nás také může fakt, že nemáme moc peněz. Dvalidi se do takové situace dostali a tak snad pro nás byl 31. říjen vyhlášen dnem spoření.
K čemu takové dny vlastně slouží, ptám se, protože debilita některých mne zaráží. Jen v listopadu takových dnů najdeme několik: 3. 11. - Den použitelnosti, 9. 11. - Den jakosti a vrcholem všeho je 21. listopad, který se stal Světovým dnem pozdravů. Budou se snad lidé více zdravit? Budou v radostném opojení běhat ulicemi a volat "Ahoj! Hallo! Hello! Ni hao!" Myslím, že nikoli.
Samozřejmě, jsou také dny, například den vědy a míru, kdy se patrně konají vědecké konference a semináře vztahující se k míru. Pochopím i Den prevence týrání a zneužívání dětí, i když si nemyslím, že by se despotický otec ten den posadil do křesla a povídal dětem pohádku místo pravidelného výprasku. Alespoň se na tento problém upozorní. Pochopím i Mezinárodní den muzeí, většinou se konají dny otevřených dvěří, noci otevřených dvěří a muzea se zkrátka maličko zviditelní. Ale bylo snad 23. května zlevněné mléko? Ne, a to byl Mezinárodní den mléka.
Ale s tím já nic neudělám. Tak si ke svačině nekoupím dva, ale jen jeden rohlík.

NOVÉ MOTTO

17. října 2006 v 13:23
Všimli jste si našeho nového motta, které se urodilo jednoho teplého večera na pobřeží Jadranu?
To je krása, co?

Tak Monet nebo Cézanne?!

17. října 2006 v 13:21 | Terezka
Tak nevím, nevím, asi žiji sto let před počátkem světa, tak jsem zaostalá... :-(
Ctihodný pan profesor Papoušek tvrdí, že ve výtvarném umění lze použít pojem MODERNÍ UMĚNÍ až od Cézanna, žádný Monet, Degas, Seurat - to je stále ještě realismus.
Vysvětlí-li mi někdo, proč to tak je (jisté aspekty jsou nasnadě - Cézanne první přestal "kopírovat" realitu, vytvářel díky své optice vlastní světy atp.) dostane ode mě 1 (slovy jeden) rohlíček se solí a kmínem. Kdo však mi dodá argumenty (nebo podnítí mou mysl k jejich vytvoření) PROTI páně Papouškovu tvrzení má u mě jahodový pohár se ŠLEHAČKOU!
Díky za odezvy,
Vaše znepokojená, unavená a zatvrzelá
Terezka