"Láska se mnou srostla jako květ se stromem..."

20. dubna 2006 v 12:26 | Terezka
Přednáška profesora Skalického na téma KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ JAKO PRVNÍ TEOLOG OSVOBOZENÍ (uskutečnila se dne 20. 4. 2006 na TF v Českých Budějovicích) byla uchvacující. Nejenže mnoha bohemistům otevřela oči ohledně toho, jak nahlížet na Havlíčkovo dílo (tvrzení, že K.H.B. byl ateista a že brojil proti víře je směšné, nejde o kritiku víry jako takové spíše o kritiku nešvarů církve a jejích představitelů), byla rozhodně přínosná i v oblasti teologie, ve které se přímo nepohybujeme (ač u studia literatury 19. století se to říká jen stěží, že?).
Co považuji za nejméně známé, ale nad čím rozhodně stojí se zamyslet, uveřejňuji dole. Jde o vyznání víry mladého "Karlíka", jak jej pan prof. během přednášky nazýval :-)
Miluji, ale co, nevím, za zásluhu si to nepokládaje, neb láska se mnou srostla jako květ se stromem. Ale Boha nemiluji, neb ho jen ctíti mohu, ale ne milovat. Též veškerého lidstva nemiluji, neb mnozí lásku nezasluhují, nepřátel milovat nemohu, aniž jich Ježíš miloval, ačkoli tak praví, neb jiná věc někoho milovat a opět jiná o jeho dobré péči mít. Láska se neplatí po penízkách, a kdo praví, že celý svět miluje, ten ani nezná lásky a pošetile mluví.
To je jen nepatrná částečka toho, o čem bych Vám chtěla napsat, ale v dobré víře nezahltit čtenáře nestravitelnými informacemi si je sobecky nechám pro sebe.
prof. Skalický
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 L. L. | 20. dubna 2006 v 22:32 | Reagovat

Tedy, s takovým sobectvím už jsem se dlouho nesetkal! :-)))

2 J-Lo J-Lo | Web | 22. dubna 2006 v 9:56 | Reagovat

Líbí se mi Karlíkova odbojnost a věřím, že monsignor Karlík S. měl o tom všem nádhernou přednášku. Jen bych radši použil formulaci "jak nenahlížet na Havlíčkovo dílo", aby se zase z Havlíčka nedělalo něco, co ve skutečnosti nebyl (to by bylo spíš zavírání než otvírání očí). Myslím totiž, že v pravdě neběží o teologii a kdyby to Karlík (H.B.) věděl, že bude předmětem zájmu teologického studia, asi by se pousmál. Šlo mu myslím předně o člověka, a jen pro člověka se chtěl stát i knězem. Ovšem jeho obrana osobní víry je také kouzelná:

"Mně zajisté svatá jest víra upřímná každého člověka i v tom případě, kde ji pokládati musím dle svého přesvědčení za pošetilou, neboť umím oceniti ten pokoj duše, tu mnohou utěšenou chvíli, kterých člověk nabývá pevným náboženským přesvědčením, pročež za nedovolené mám bořiti chrámy v srdcích lidských."

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama