Kniha nebo internet?

11. března 2006 v 14:01 | Terezka
Určitě i Vy už jste se dostali do situace, kdy Vám někdo tvrdil, že internet naprosto přebíjí zájem o četbu knih. Kdežto dříve, kupříkladu v 19. století lidé byli tak dychtiví po vzdělání, že četli Jiráska, Světlou a Nerudu bez nařizování, bez povinné četby atp. Je to pravda?
Jistý český vzdělanec dává takovýto příklad: "Dnes se lidé dívají na telenovely, dříve zase četli románky pro ženy nebo dobrodružnou literaturu béčkového typu. Jde vlastně o stejnou sortu lidí, kterým pokrok jen ulehčil způsob, jakým si zábavu užívají. Tihle lidé by stejně nikdy nečetli Eca, Kunderu nebo Woolfovou. Proto není důvod, proč si stýskat."
A tak nevím jak Vy, ale já už jsem smířená. A ty nekonečné lamentace učitelů středních škol, že děti čtou stále méně a méně beru na lehkou váhu...
Kdo je to?
Otázka pro zvídavé: Kdo je oním učencem (viz.obrázek), jehož slova jsem citovala?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J-Lo J-Lo | Web | 12. března 2006 v 14:39 | Reagovat

Pamatuju si toho pána z fotografie, myslím, že na jeho přednášce jsem s tebou byl, ale jméno si nepamatuji, že by to mohl být Miloš Zelenka, jen odhaduji z konotací. Daleko víc bych chtěl připomenout jednu odpověď Jáchyma Topola v rozhovoru ke knize roku 2005, která myslím jinými slovy potvrzuje učení páně profosera:

"Ti, co to zvládnou (přes všechny překážky a náhražky číst, pozn. J-Lo), patří do skupiny, která má v DNA potřebu číst za všech okolností. V Česku jejich počet odhaduju tak na deset tisíc...

...Číst potřebuju, ale kázat druhým, aby četli, nebudu. Je tady deset tisíc lidí, co mají jako životní potřebu zafixováno kupovat a číst knihy? To je přece výborný! Často slyším pláč, jak je doba povrchní a knihám nepřeje. To je zajisté pravda! Zároveň jsou tady ale ve stále stejné kvantitě ti, kterým já říkám čteci, těch zhruba deset tisíc závisláků. Myslím, že jich moc nepřibývá ani neubývá. Kniha je totiž dokonalý vynález. Něco jako kladivo, polštář, motyka, nůž. Se svou dokonalostí prochází různýma společenskýma proměnama, a je tady pořád taková jako před stoletíma. Kdo si dneska vzpomene, jak se před pár lety vyrojily stovky článků o tom, že kniha zaniká, že ji zničí elektronická média? Teď už o tom nikdo nepíše. Lidi dál čtou příběhy a otáčejí papírový stránky. Pořád mají potřebu číst příběhy o základních lidských věcech. Takový, jaký jsou už v Bibli i před ní. Rodina, odporování zlu, šílenství, samota, láska."

2 Terezka Terezka | 12. března 2006 v 18:22 | Reagovat

Jen pro upřesnění, je to pan profesor Dalibor Tureček :-) Jinak děkuji!

3 Jiřina Jiřina | 5. dubna 2006 v 18:08 | Reagovat

já bych řekla proti gustu žádný dišputát..když někdo preferuje knížky nebo něco jiného, je to každého věc... Já osobně jsem velký čteč :) resp. čtenář :) ale přesto nemám ráda pokud mi někdo jiný nařizuje co bych měla mít přečteno..Je pravda že nějaká ta povědomost o velkých literárních dílech by být měla...ale proč do toho lidi nutit??  :)

4 Olga Olga | 5. března 2007 v 20:37 | Reagovat

Milá Terezko a ostatní bohemisté, tohle by mě opravdu zajímalo, a zeptejte se třeba  Turečka, nebude-li zbytí : v jakém nákladu vyšlo první vydání Almanachu Máj? A následovala případně další vydání v průběhu-dejme tomu-tří let? Děkuje Terezčina obávaná šéfová :-)

5 Tureček Tureček | 8. října 2007 v 12:43 | Reagovat

První vydání Máje nákladem vlastním rozhodně nepřesáhlo počet výtisků, běžný u dnešní poezie. Tedy nic moc. Další vydání až v šedesátých letech v Máchových spisech. Co je ale zajímavější, do čítanek se alespoň ukázky dostaly až relativně  hluboko v 20. století.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama