Jak to bylo s Komenským?

8. března 2006 v 19:53 | Terezka
Reaguji tímto na článek mého kamaráda a rejži, který se chlubí, jak pojede do Nizozemí :-) Všichni Češi totiž mají krásně v hlavičkách zapsáno, že J. A. Komenský, náš milovaný učitel národů, je pohřbený v Naardenu. Ale je tomu tak skutečně? V kostele, kde mělo být údajně jeho tělo pohřbeno (a pak převezeno k onomu slavnému památníku) se dály praktiky dnešním dnům asi nepříliš vzdálené: z nedostatku místa se rakve skládaly na sebe "bez ladu a skladu", takže když mělo být Komenského tělo (po takové době vlastně spíše již jen skelet) exhumováno, proběhly sáhodlouhé výzkumy, která rakev by asi mohla být ta pravá. Nakonec byla jedna určena a kostra v ní byla podrobena vyšetření, aby se vědci přesvědčili, že výzkum měl správný výsledek. A jéje. Kdyby se byl výzkum neuskutečnil, byli bychom všichni v blahém nevědomí. Jenže takhle... Ukázalo se zkrátka, že vytipovaná rakev nebyla ta pravá a nizozemské úřady už nepovolily další výzkumy a exhumace. A tak se mnozí Češi klaní v Naardenu pravděpodobně jen současníku vyhnaného českého učence.
Perlička nakonec: Kostel, v němž se nacházely (nachází?) pozůstatky Komenského, byl jeden čas předělán i na věznici a kostel byl tedy rozdělen na cely. A prý přímo nad místem, kde (v bůhvíjaké vrstvě) měla být uložena rakev tohoto barokního filosofa, byla umístěna výsernice, kde milí trestanci vykonávali veškeré své potřeby. Je-li pravda, že vlastně Holanďané káleli na našeho hrdinu, pak potěš pánbůh... A nebo je to jen drb kolující v literárních kruzích? Kdo odhalí pravdu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 J-Lo J-Lo | Web | 8. března 2006 v 21:31 | Reagovat

Chápu, že možná kostra nebyla jeho, to už tak s kostrami dost často bývá, ale přesto myslím, že Komenský umřel v Amsterdamu a byl pohřben v Naardenu asi jako Žižka padl u Přibyslavi;-) Více na http://monitoring.cirkev.cz/art/clanek.asp?id=39277

2 J.Skotek J.Skotek | 12. března 2006 v 11:17 | Reagovat

Podle informací,které jsem  získal, opravdu Komenský zemřel v Amsterodamu a do Nardenu byl převezen a také tam pohřben,protože v Amterodamu bylo draho.Kaple patřila jeden čas ke kasárnám,které jsou vedle,ale vězení v ní nebylo.Byla tam jeden čas truhlářská dílna.Ostatky Komenského jsou udajně pravé,protože rakev ve které byly byla opatřena měděnou destičkou s   jeho jménem.Podle našich vědců,kteří jeho ostatky  hledali po ustavení Českoslovemské rebubliky to byla úmorná,ale úspěšná práce.

3 Jay Jay | Web | 21. dubna 2006 v 22:55 | Reagovat

ha, navrhuji bojkot nizozemskeho zbozi, utok na ambasadu a podobne akce!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama